سبد خرید 0
تبلیغات

خرید اینترنتی ترازو و باسکول


 

دفتر فروش دیجی اسکال

6123 - 021


« قیمت ترازو و باسکول که در هنگام سفارش مشتری در پیش فاکتور منظور گردیده است ، معتبر می باشد . »


تعمیرات باسکول در محل مشتری


تعمیر ترازوی دیجیتال در محل


ماده 71 قانون نظام صنفی در مورد ترازوی فروشگاهی

7 / 10
از 153 کاربر

ماده 71 قانون نظام صنفی در مورد ترازوی فروشگاهی مبنی بر مجهز نمودن فروشگاه ها به سیستم ترازوی دیجیتال و ترازو پرینتر دار می باشد که در صورت عدم اجرای این قانون ، فروشگاه ملزم به پرداخت جریمه می گردد ، مفاد این قانون که به شرح زیر می باشد .

آیا درباره ماده 71 قانون نظام صنفی چیزی می دانید؟

اغلب مردم تصور میکنند که فراگیر شدن ناگهانی یک محصول یا دستگاه، با روی آوردن ناگهانی مردم، یا مساله مد و پسند روزمره در ارتباط است ، آیا تاکنون گمان کرده‌اید که ممکن است فراخوان یا دستور ارگانهای دولتی پشت قضیه باشد ؟ و استفاده کنندگان از آن محصول فراگیرشده، مکلف و موظف به استفاده از آن شده باشند ؟ درباره استفاده از ترازوهای دیجیتال و چاپ فاکتور خرید و فروش ، در فروشگاه ها و مغازه ها و خرده فروشیها طی سالهای گذشته، همین مساله رخ داده است ، آیا از ماده 71 قانون نظام صنفی چیزی میدانید ؟

آیا میدانید به فروشگاه ها و سوپرمارکت ها دستور داده شده تا برای معتبر کردن و مستند کردن خرید و فروشهای جزیی مردم ، از ترازوهای دیجیتال استفاده کنند ؟ در مقاله پیش رو متن مختصر شده قانون 71 نظام صنفی را آورده ایم تا با آن آشنا شوید ، چراکه دانستن حقوق شما به عنوان شهروند ، نیاز زندگی روزمره تان است و ترازو ابزاری اساسی برای خریدهای شماست ، بنا بر این از حقوق خود مطلع باشید .

آيين نامه اجرايي ماده 71 قانون نظام صنفي

( استفاده از صندوق مكانيزه فروش (POS) و ترازوی ديجيتالي توسط افراد صنفی )

ماده 1- به منظور تسهيل داد و ستد و ثبت و مستندسازي فعاليتهاي اقتصادي ، افراد صنفي عرضه كننده كالا يا ارائه دهنده خدمت،  مكلفند به تناسب از صندوق مكانيزه فروش (pos) يا دستگاه ترازو ديجيتالي يا هر دو براي فروش كالا يا ارائه خدمت ، طبق ضوابط و مقررات اين آيين نامه استفاده نمايند .

ماده 2- صندوقهاي فروش واحدهاي صنفي ارائه دهنده كالا يا خدمات ، بايد حداقل داراي تواناييهاي زير باشند :

• نام و نشاني واحد صنفي و تاريخ صدور در قبض (فاكتور) مخصوص مشتري درج شود .

• مشخصات كامل كالاي فروخته شده در قبض مخصوص مشتري درج شود ( شامل نام كالا،  قيمت واحد و كل ، وزن يا حجم يا متراژ )

• مشخصات كامل خدمت ارائه شده به مشتري در قبض درج شود .

• در قبض مخصوص مشتري تلفن رسيدگي به شكايات درج شود .

• دستگاه يا برنامه نرم افزاري تهيه شده بايد به گونه اي باشد كه مامور فروش يا فرد صنفي به هيچ وجه توانايي دخل و تصرف در اطلاعات وارد شده را نداشته باشد .

• توانايي گزارش دهي را داشته باشد .

ماده 3- دستگاه هاي توزين ديجيتالي بايد داراي مشخصات زير باشد :

• واحدهاي صنفي موظفند از دستگاه هاي توزيني استفاده نمايند كه بنا بر نوع فعاليت، حساسيت مورد نياز را دارا باشد .

• قيمت واحد كالا، وزن كالا و كل قيمت ، محاسبه و در معرض ديد مشتري قرار گيرد .

• اعلام قيمت واحد كالا توسط ترازو فروشگاهی دیجیتال ، به هيچ وجه جايگزين فاکتور نيست .

• اعلام قيمت واحد كالا و قيمت كل به هيچ وجه جايگزين صدور فاكتور نيست .

• كليه واحدهاي صنفي در سراسر كشور كه نياز به توزين دارند مكلف به استفاده از دستگاه ترازو ديجيتال هستند .

 • مسووليت نظات بر عملكرد ، آزمون و پلمپ دستگاه هاي توزين ديجيتالي به عهده موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ميباشد .

• قبوض دريافتي از افراد صنفي كه از طريق دستگاه توزين ديجيتالي يا صندوق مكانيزه فروش صادر ميشود ، به منزله صدور فاكتور توسط فروشنده كالا يا ارائه دهنده خدمت تلقي ميگردد.

• در صورت فروش كالا يا ارائه خدمات بيش از مبلغ 10,000,000 ريال افراد صنفي موظفند علاوه بر ارائه قبض يا فيش موضوع ماده 6 اين آيين نامه ، نسبت به صدور فاكتور فروش نيز اقدام نمايند .

• فروش كالا يا ارائه خدمت توسط واحدهاي مزبور بدون استفاده از صندوق مكانيزه فروش و يا ترازوی دیجیتال فروشگاهی به عنوان تخلف صنفي تلقي و براساس مفاد تبصره 2 ماده 71 قانون نظام صنفي با واحد صنفي برخورد خواهد شد .

این قانون در سال 1389 به تصویب مجلس رسیده است و اصلاحیه‌ هایی نیز بر آن وارد شده ؛ اما مورد موافقت مسئولین ذیربط قرار نگرفته است . 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :